STRONNNG

ÖZET...

legend online oyna okey online oyna smeet online oyna tavla odası oyna
Türkiye’nin en iyi Okeycileri burada! Sen de hemen katıl! Mynet Okey masalarında Okey Oyna, hem sohbet et, hem yeni arkadaşlıklar kur!
Dahası da var:
-VIP Paketi ile kendine özel okey oyun odası açabilirsin.
-Süper Paket ile 2 kat puan kazanabilir, hem sohbet edip hem de özel mesajlaşabilirsin.
HEMEN OYNA
Türkiye burada Tavla oynuyor, sen de hemen katıl! Mynet Tavla odalarında dişine göre onbinlerce rakip seni bekliyor İster ustalarla, ister çaylaklarla Tavla Oyna, hem sohbet et, hem yeni arkadaşlıklar kur! Haydi, Mynet farkı ile sen de Tavla Oyna! HEMEN OYNA
abonelik
Mynet Oyun > Oyun Dünyası > İhaleli Batak Oyna
İhaleli Batak Oyna

İhaleli Batak Oyna

İhaleli Batak Oyna 

İhaleli Batak  belki de gençlik yıllarımıza damgasını vurmuş bir oyundur. Üniversite de öğrencilerin arkadaşları ile birlikte gittikleri kafelerde saatlerce oynadıkları bu zevkli oyunu Internet aracılığı ile online olarak ya da bilgisayarınıza yükleyerek de oynayabilirsiniz. Peki, batak oynamayı biliyor musunuz? Klasik Batak oyna 52 kağıt ve 4 kişi ile oynanır. Kağıtlar her kişiye 13’er kağıt gelecek şekilde dağıtılır. Oyuna kağıdı dağıtan kişinin yanında ki başlar. Oyuncular ellerinde ki kağıtların durumuna göre ‘ihale’ lerini sıra ile söylerler. İhale, oyuncunun elinde ki kağıtların alırına göre mesela papaz, as gibi alırı yüksek kağıtlar var ise elinde bu kağıtlara göre söylenir. Oyunun sonun da oyuncu söylediği kadar ihaleyi alamaz ise batar. Eğer söylediği ihale sayısı ya da fazlasını alır ise bu hanesine artı puan olarak işlenir. Söylediği ihaleyi alamayanın ise hanesine eksi puan işlenerek Batak oyna devam eder.

 

ihaleli batak oyunu oyna

Batak oyna online oynanan oldukça zevkli bir o kadar da eğlenceli bir oyundur. Batak oyunu artık kafelerden evlerimize internet aracılığı ile geldi. Dışarı çıkmaya vaktiniz yok ama batak oynamak istiyorsunuz o halde tek yapmanız gereken bir oyun sitesine girerek batak oyunu oynanan masaya katılmanız. Burada hem batak oynayacak hem de değişik insanlar ile tanışıp sohbet ederek güzel vakit geçireceksiniz. Online oyunlar arasıda yerini alan batak oyunun farklı oynanma şekilleri de vardır. 

 

Batak Oyunun Amacı 

 

Oyunun amaci oyun başlamadan önce kendi alabilecek el sayisini tahmin edip ve en az o eli almaya çalışır. Bir diğer oyun türünde ise sadece kozu belirleyen kisi belirttiği el kadar almaya çalışır. Diğer oyuncular ise batmamak için en az 1 el almalıdır.

 

Batak Oyunun Özellikleri 

 

  • Oyuncu Sayısı 4 kişi.
  • Tür Kozlu.
  • Eşli Oynanabilir.
  • Deste 1 adet 51+1'lik deste ile oynanır.
  • Tur 5 - 7 - 9 - 11 tur üzerinden oynanır.
  • Oyun Yönü Saatin ters yönündedir. \circlearrowleft

 

Batak Oyunu Terimleri 

  • koz oyunda koz ihalesiz batak oyununda her zaman \spadesuit dır. İhaleli oyunda ise kozu ihaleyi kazanan oyuncu belirler.
  • ihale her tur başında kartlar dağıtıldıktan sonra dağıtanın sağ tarafından başlayarak bütün oyuncular kaç el alabileceklerini beyan ederler. İhaleye girme sayısı tekli oyunda minimum 5 eşli oyunda ise minimum 8 dir. Eğer herkes pas der ve ihaleye kimse girmez ise ihale 4 el alma zorunluluğu dagıtan kısıye kalır oyuncuya kalır ve koz söyler.eşli oyunda da aynı şekilde dağıtan kişiden sonra gelen kişiye kalır ancak 7 el alma zorunluluğu vardır.İhalenin ilk turunda pas diyen bir kişi ikinci turda ihaleye girme hakkını kaybeder.
  • el almaz herhangi bir turda oyunculardan biri veya daha fazlasının o turda hiç el almayacağını beyan etmesi.
  • el iptal herhangi bir turda oyunculardan biri veya daha fazlasının elinde 10’dan daha büyük kart olmaması ve kartların yeniden dağıtılmasını istemesi.

ihaleli batak oyna

 Klasik Batak Oyunu 

 

 

Bu oyunda 52 kağıt 4 farklı kişiye 13 kağıt vericek şekilde dağıtılır..Herkes elindeki sayıya göre “ihale” usulü sırayla başlarlar..İlk sıra kağıdı dağıtan kişinin yanındakine aittir..(Kağıt soldan dağıtılmaya başladıysa sağdaki ilk ihaleyi söylemek zorundadır)  Eğer eli iyiyse ihaleye girer..Ve (bizde ihale 5 ten başlıyor ama diğer illerde değişebilir) en az 6 yla ihale başlar..Eğer 6 veya üstü diyen olmazsa ihale 5 le götçüye kalır..

 

İhaleyi alan kişi elindeki en çok kağıda göre (En çok alırına göre) ve yan kağıtlardan (örneğin As,papaz gibisinden) kağıtlara göre ihaleye girer..

 

Oyun sonunda girdiği ihaleyi alamazsa batar..Yüksek alırsa (bazı yörelerde tam sayısını tutturmak gerekiyor ama normal batakda ihaledeki söylediğinden fazlasını alması karına diye biliyorum) yaz-boz da toplanır ve oyun sonunda en yüksek sayıya ulaşan kazanır.

 

Eğer söylediği sayıyı alamazsa eksi olarak hanesine yazılır..

 

Genellikle oyun 51 ve 10 fazlası şekilde oyunun ilk başında yaz-boz dediğimiz kağıdın üstüne yazılır..51-71-101 Şeklinde..Bu sayılardan birine ilk ulaşan oyunu kazanır..

 

Eşli Batak Oyunu

 

 

Eşli batak ise normal bataktan farkı masadaki karşı oturan kişiyle beraber oynamanızdır..Kağıtta iki hane yazılır..Ve karşı karşıya oturan kişilerden kim koz söylerse karşı tarafın eli masaya açılır..İhale iki kişinin ortak aldığı yazıldığı için 7 den açılır..

 

Yani şöyle örneğin elinizde 5 parça kozunuz var..Karşı tarafta da koz çıkabilme ihtimaline göre 1-2 sayı fazla söyleyebilirsiniz..Sizin alacağınız ve onun alıcağı sayılar toplanacağı için ihalede rahat davranabilirsiniz :) Ama karşı tarafla konuşmanız yasak olduğu için 8-9 arası iyidir :)

 

Ama eşinize fazla güvenmeyin..Hatta meşhur bir laf vardır halk arasında..Batakta ve yatakta eşin iyi olmadıkça eline mahkumsundur diye :) Eşinizin yüz ifadesinden anlamaya çalışın :)

 

ihaleli batak oyna 

 

 

 

8/10 (Toplam 3605 oy)